Karagöz Travel   Karagöz Travel
Karagöz Turizm Instagram Karagöz Turizm Facebook
Türsab
IRAK ULUSAL MÜZESİ YENIDEN ACILDI
Irak'ın 2003 yılında Amerikan güçlerince işgali sonrasında yağmalanarak talan edilen Irak Ulusal Müzesi altı yıl sonra yeniden açıldı. Yağma olayları sırasında müzeden 15 bin civarında eserin çalındığı tahmin ediliyor.

Uluslararası düzeyde Irak eserlerinin alınıp satılmasını engelleme çabalarına rağmen, çalınan eserlerden yalnızca dörtte bir kadarı iade edildi.

Müzenin yağmalanması sırasında ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, bu yönde bir emir verilmediği için Irak'ın paha biçilmez kültürel mirasının talan edilmesine müdahale etmemişlerdi.

Irak'ın tarihî eserlerinin çoğu sözkonusu müzede bulunduğu için bu yağmalama tam anlamıyla bir skandal niteliği taşıyordu.

Uygarlığın beşiği olarak nitelenen Irak, çok büyük bir arkeolojik alan olarak değerlendiriliyor.

Irak Ulusal Müzesi 2003 Temmuz'unda elinde kalan eserleri gösterebilmek amacıyla tek bir gün için açılmıştı.

Irak hükümeti, bugün müzeyi yeniden açarak ülkede hayatın normale döndüğünü gösterme çabasında. Ancak bu tartışma yaratan bir adım. Iraklı birçok tanınmış uzman ve hatta Kültür Bakanlığı'ndan bazı yetkililer 'zamansız' diye niteledikleri bu adımı sert dille eleştirdiler.

Bu çevreler, müzedeki zengin koleksiyonun çok az bir bölümünün gerektiği şekilde kayıtlara geçirildiğini ve sergilendiğini kaydediyor; müzenin çağdaş standartlara uygun hale getirilmesi için daha çok çalışma yapılması gerektiğini vurguluyorlar.

Kaynak: BBC Turkish / 23.02.2009

Türsab  Türkiye

Karagöz Turizm Instagram  Karagöz Turizm Facebook

Gizlilik Politikası  Kullanım Şartları  Hesap Numaralarımız  Ödeme Şartları  İş Başvurusu

© 2020 Karagöz Turizm ve Seyahat Acentası

Profornet