Karagöz Travel   Karagöz Travel
Karagöz Turizm Instagram Karagöz Turizm Facebook
Türsab
Mardin- Midyat-Diyarbakır Gezisi (2-4 Haziran 2023 Uçakla)

Mardin- Midyat- Diyarbakır Gezisi  (UÇAKLI GEZİ)

2-4 Haziran 2023 Cuma-Ctesi-Pazar / Uçakla Mardin-Midyat-Dara-Nusaybin-Diyarbakır Rotası

Haftasonu 2 gece 3 gün uçakla, konaklamalı Kültür ve Lezzet gezisi

Biz Mardin’i çok sevdik ve haziran programımızda tekrar yer verdik, programda Diyarbakır'da var..Tarihi, doğası, güneş vurduğunda başka güzel, taş işçiliğine hayran kalacağınız yapıları, mutfağı ve dinlerin buluştuğu yukarı Mezopotamya bölgesinin masal diyarıdır Mardin ve Midyat. Ezan ve çan seslerinin birbirine karıştığı, güneşin uçsuz bucaksız bir ovaya battığı, minare ve çan kulelerinin dar sokaklarda yanyana durduğu şehirlerden. Taşın can bulduğu, Şahmaran’ın dile geldiği medeniyetler beşiği Mezopotamya’da farklı dil ve dinden insanın yüzyıllarca yaşadığı bir coğrafyaya bizimle gitmeye hazır mısınız?

.
Gezimizin birinci günü; Bursa’daki buluşma notamızdan sizi Sabiha Gökçen’e transfer ediyoruz, Uçağımızla Mardin havalimanına iniş yaptıktan sonra diller ve dinler kenti, gündüzü seyranlık gecesi gerdanlık olarak tanımlanan, masal sehir Mardin gezimiz başlıyor. İlk durağımız Deyrülzeferan manastırı..Daha sonra Eski Mardin'e dönüp taş evlerin süslediği sokaklarında zaman yolculuğuna çıkıyoruz. Sokak aralarında geçişleri sağlayan Mardin abbaralarını, Mardin'e özgü taş işleme sanatıyla yapılmış evleri, konakları, sanat evlerini, sadece katırlarla ulaşımın sağlandığı sokakları görerek, fotoğraf molaları ile eski Mardin’i keşfediyoruz. Yürüyüşümüz sırasında Şeyh Çabuk camii, Kırklar kilisesi, Surp Hovsep kilisesi, Mardin sivil mimari örneği yapılar hakkında bilgiler alıyoruz..Mardin'e has kahve, badem şekeri, kuruyemiş, baharat, Süryani bileklikleri, Süryani çörekleri yapan fırınlar, doğal sabunlar, Mardin kolonyalarını görüp..Mardin müzesinde mola veriyoruz. Tarihi Mardin çarşıları arasından yürüyerek minaresi ile meşhur, Artuklu dönemi mimari özelliklerini taşıyan, kentin simge yapısı Mardin Ulu camiini ziyaret ediyoruz, Mezopotamya ovası/denizi manzaralı çay/kahve molası veriyoruz. Ardından Mardin'in Mimar Sinan’ı olarak kabul edilen Mimar Sarkis Lole'nin en güzel eserlerinden biri olan Tarihi Kız Meslek lisesi ve taç kapısını, yanı başındaki Gazipaşa ilkokulunu görüyor, Mardin Kalesinin hemen altında bulunan Zinciriye medresesine çıkıyoruz. Medresenin teras katından göreceğiniz manzara herseye değecek..Mardin Yaşayan Müzenin her odasında ayrı bir Mardin kültürünün işlendiği,canlı performanslar var. (Reyhani oyunu, Dengbej dinletisi, Erbane dinletisi, Bakır işleme, Telkari odası, Badem şekeri yapılışı..) kente dair bir kültür evi burası.. Tarihi PTT binası (Şatana konağı) Kedi sokağı ve Sehidiye camiini gördükten sonra eski Mardin’de bulunan otelimize giriş yapıyoruz.. Istirahat ve serbest zaman sonrası isteyenlerle buluşup, akşam yemeği için Mardin'e has yöresel sunum ve lezzetlerin olduğu özel bir mekana gideceğiz.

.
Gezimizin ikinci günü, kahvaltı sonrası Dara Antik kentine doğru yola çıkıyoruz. Günümüzde bir köy yerleşimi olan ve yaşamın sürdüğü kadim kent Dara’da Nekropol alanı, kale duvarları, taş köprüleri görüp halk arasında zindan olarak tabir edilen etkileyici su sarnıcına gidiyoruz.. Dara sonrası yolumuzu bölgenin geçmişteki bir başka önemli yerleşimi, sınırın sıfır yerleşimi Nusaybin’e çeviriyoruz. Nusaybin’de Mor Yakup Kilisesi, Zeynel Abidin Camii (Hz Muhammedin torunları Zeynel Abidin-Sitti Zeynep türbeleri) ve Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Nusaybin Okulunu gezip öğle yemeğimizi özel bir kebapçıda alacağız.. Nusaybin sonrası yolumuz üzerinde Beyazsu vadisini görüp, Midyat'a varıyoruz. Midyat ‘ta dizilere (Sıla, Hükümet kadın, Hercai gibi) ev sahipliği yapmış sivil mimari örneği taş konakları, Midyat Konukevini, Midyat mağaralarını, Gelüşke hanı, telkâri gümüşçüleri, süryani şarabı satan dükkanları gezip kahve molası veriyoruz.  Bir sonraki durağımız dünyanın en eski faal manastırlarından biri olan Mor Gabriel manastırı olacak. Mor Gabriel manastırı öncesi vaktimiz kalırsa ilginç bir ezidi köyü olan Kiwex -mağara köyüne de uğrayacağız.. Uzun günümüz sonunda Mardin'e otelimize dönüş yapıyoruz.. Akşam isteyenlerle Mardin’in en özel müzikli eğlence-akşam yemeği mekanına gideceğiz.

.
Gezimizin son günü; kahvaltı sonrası otelimizden çıkış yapıyoruz ve ilk olarak en güzel fotoğraf karelerinin çekildiği Kasımiye medresesine gidiyoruz. Daha sonra rotamızı Diyarbakır'a çevireceğiz.. Yolumuz üzeri ilk durağımız bir sınır garnizon kalesi olan, muhteşem manzaralı Zerzevan kalesi.. Günümüzde Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunmakta. Dünya'nın en iyi korunmuş askeri yerleşimi olan bu kalede son senelerde yapılan kazılarda ortaya çıkartılan Mithras tapınağını göreceğiz.. Konumu ve manzarasıyla gökyüzü gözlem etkinliklerinin düzenlendiği  Zerzevan ziyaretimiz sonrasında Diyarbakır'a geçiyoruz..İlk olarak  türkülere konu olan Kırklar dağı ve Dicle nehri üzerinde salınan On Gözlü köprü manzarasına nazır kahve molası vereceğiz. Ardindan yaklasik 5.800 metre uzunluğuyla Çin Seddinden sonra dünyanın hala ayakta olan en uzun surları olan Diyarbakir surlarının tarihini rehberimizden dinleyip meşhur Hevsel Bahçeleri’ni görecek, iç kaledeki müzeleri ve Hz.Suleyman ve 27 sahabe türbesini ziyaret edeceğiz..Ardından kısa bir yürüyüş ile meşhur Diyarbakır ciğerini ve burma kadayıfını yiyebilecegimiz bir mekanda öğle yemeğimizi alacağız..Diyarbakır Ulu Camii, Hasan Paşa Hanı, Dört Ayaklı Minare gibi önemli eserler yemekten sonraki ziyaret noktalarimizdan bazıları olacak..Yöreye özgü en farklı özelliklerden,yaşayan kulturlerden biri olan Dengbejlik sanatını dinlemek için Dengbej evine de gideceğiz..Diyarbakır çarşılarında alışveriş ve serbest zaman ardından dönüş yolculuğu için Diyarbakır havalimanina doğru hareket edeceğiz..
Geziye dair notlar: Kişi başı katılım ücreti: 8800  TL
Fiyata dahil olan hizmetler: Tüm ulaşım ( Bursa- Sabiha Gökçen Havalimanı-Bursa transferleri - başka turlar gibi havaalanında buluşalım veya uçak biletinizi kendiniz alın demiyoruz ! / 2 Haziran cuma sabahı Sabiha Gökçen -Mardin Pegasus uçuşu- 4 Haziran pazar akşamı Diyarbakır- Sabiha Gökçen havalimanı Pegasus uçuşu / 3 gün boyunca Mardin ve Diyarbakır'da yapacağımız araçlı ve araçsız geziler / 3 gün boyunca Bursa’dan Sabiha Gökçen’e, Mardin havaalanından merkeze  kadar tüm ulaşımlar, gece transferleri / rehberlik hizmeti / seyahat sigortası / Birinci gün Mardin’de sabah kahvaltısı /  Eski Mardin merkezde özel Gazi Konağı butik otelde 2 gece kahvaltı dahil konaklama dahildir.
.Fiyata dahil olmayan hizmetler: Müze girişleri, öğle ve akşam yemekleri, Rehberiniz gezi boyunca özel lezzetleri, uygun fiyata yemeniz için size yardımcı olacaktır.. Yemek yiyeceğimiz özel yerlerin isimlerini tura gelen misafirlerimizle paylaşacağımız için yazmadık.

Hareket saati: 2 Haziran 2023 Cuma sabahı 04:00 / Nilüfer Metro Durağı Migros market tarafı otobüs cebi..
SON BAŞVURU: 6 Mayıs Cumartesi saat 12:00  / Gezimizde konaklayacağımız otel, gezi programı ve uçak bileti alındığından, özel restaurantlarda yiyeceğimiz yemekler ve lezzet durakları açısından ilk hedeflenen katılımcı sayısı 15 kişidir. Max 22 kişidir.

KARAGÖZ TURİZM SEYAHAT ACENTASI

Eski Aynalı Çarşı No:7 Bursa Tel: 224 2218727-2205350 Web: www.karagoztravel.com e-mail: travel@karagoztravel.comGenel Bilgiler

 • - Günübirlik gezilerde taksit imkanımız yoktur.
 • - Konaklamalı bazı gezilerde yapı kredi word kartınıza 2 taksit imkanı. Geziye katılımda; konaklamalı gezilerde geziye en geç 4 gün kala, günübirlik gezilerde geziye 3 gün kala %50 kapora ödenerek rezervasyon kesinleştirilmelidir. Otobüste koltuk yerleşim planı başvuru ve rezervasyon kesinleştirme sırasına göre düzenlenecektir.
 • - Konaklamalı gezilerde otelde tek kalmak isteyenler tek kişilik oda farkı ödemeyi kabul ederler.
 • - Rezervasyonun kesinleşmesi için peşin ödemelerde tur katılım bedelinin tamamının ödenmiş, kredi kartı ile ödemelerde ise çekim işleminin yapılmış olması gerekmektedir.
 • - Turdan 15 gün öncesine kadar yapılan iptallerde % 50 kesinti ile iade yapılır. Tur hareket tarihinden 5-10 gün arası-öncesine kadar rezervasyon iptali halinde %75 kesinti ile iade yapılır. Son 5 gün içerisinde yapılan iptallerde ödeme iadesi yapılmaz.
 • - Turun yeterli sayıya ulaşamayıp acenta tarafından iptali halinde tura rezervasyon yaptıran kişilerin yaptığı nakit ödemelerin iadesi en geç iptalin yapıldığı günü takip eden ilk iş gününde yapılır.
 • - Karagöz Turizm turu iptal etmesi halinde tura rezervasyon yaptırmış kişilerin Karagöz Turizm turu haricinde almış oldukları feribot, uçak ve otobüs biletlerinin iadesinde oluşabilecek kesinti ve tazminatlardan sorumlu değildir. Bu durumlarda biletin alındığı firmanın iptal ve iade hükümleri geçerli olacaktır.
 • - Tur esnasinda musterinin herhangi bir sebeple turdan ayrilmasi halinde herhangi bir odeme iadesi yapilmaz.
 • - Tüm gezilerimizde yol bülteni ve ziyaret edilecek yerler hakkında bilgilendirme notları dağıtılmaktadır.
 • - Rehberlerimiz Turizm Bakanlığı Belgeli resmi rehberlerdir.
 • - Ulaşım aracı Turizm Bakanlığı ve Türsab tarafından tespit edilmiş kurallara uygundur.
 • - Tur Programlarında, Müşterilerimizin menfaati doğrultusunda değişiklik & iptal hakkı-hava şartlarına ve katılım oranına göre Karagöz Turizm Seyahat Acentasında Saklıdır. Ayrıca Karagöz Turizm Rehberi; gezi sırasında hava ve ortam şartlarına bağlı olarak tur programı üzerinde değişiklik yapabilme hakkını saklı tutar.
 • - Konaklamalı gezilerde zorunlu seyahat sigortası yapılmaktadır.
Tur Fiyatı
8800 TL

Tekrar düzenlendiğinde beni haberdar et

Türsab  Türkiye

Karagöz Turizm Instagram  Karagöz Turizm Facebook

Gizlilik Politikası  Kullanım Şartları  Hesap Numaralarımız  Ödeme Şartları  İş Başvurusu

© 2020 Karagöz Turizm ve Seyahat Acentası

Profornet